Vrijwilligershandboek-item

Vaccinaties & Tuberculose test

Mercy Ships Vrijwilligershandboek Vaccinaties & Tuberculose test

Om jezelf en anderen te beschermen zijn een aantal vaccinaties en een tuberculose (TB) screening verplicht voor alle vrijwilligers die aan boord komen. Welke vaccinaties dat zijn, kan je nalezen in de Crew Health Guide, in de bijlage Vaccination and Tuberculosis Screening Checklist. Ook op onze internationale website vind je veel informatie en veelgestelde vragen over dit onderwerp terug.  
 
Mercy Ships is actief in landen waar gezondheidszorgsystemen sneller te kampen hebben met uitbraken van infectieziekten. Onze vaccinatievereisten en -aanbevelingen zijn gebaseerd op richtlijnen van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) en de Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Daarom kunnen de vereisten en aanbevelingen soms afwijken van de richtlijnen van de GGD. 
 
Controleer voordat je afspraken gaat maken voor vaccinaties en de TB-test altijd of je eigen zorgverzekering deze vergoedt en bij welke instanties je terecht kunt. 

Korting op vaccinaties via Travel Clinic Erasmus MC

Mercy Ships werkt samen met de Travel Clinic Erasmus MC in Rotterdam. Als vrijwilliger ontvang je 15% korting op alle vereiste basisvaccinaties, inclusief de gebiedsafhankelijke vaccinaties zoals genoemd op onze website. De korting geldt niet voor het consult en niet voor aanvullende, aangeraden vaccinaties. 

Zo werkt het: 

  • 1. Maak zelf een afspraak bij de Travel Clinic Erasmus MC 
    Maak een afspraak op deze pagina 
    Kies voor de optie: Ik kom voor reis- en/of beroepsvaccinaties via bedrijfsregeling 
    Vul bij ‘bedrijfsnaam’ in: Mercy Ships 
  • 2. Neem je offer letter mee naar je afspraak 
    Deze brief laat zien dat je bij Mercy Ships gaat werken en recht hebt op de korting. Heb je nog geen offer letter? Mail ons Nederlands team op recruitment@mercyships.nl. We maken dan een persoonlijke bevestigingsbrief voor je. 
  • 3. Betaal zelf je vaccinaties 
    Net als andere reizigers reken je de kosten zelf af bij de Travel Clinic. Maak je gebruik van het financiële ondersteuningsfonds? Dan kun je deze kosten meenemen in je jaarbudget. 

Praktische tips 

  • Naast de Travel Clinic Erasmus MC kan je voor de vaccinaties ook terecht bij de GGD of bij een aanbieder als Reisprik
  • Voor een tuberculose test kan je terecht bij de GGD.  
  • Als je nog niet gevaccineerd bent tegen BMR, dien je twee vaccinaties (met vier weken ertussen) te krijgen. Let op: in Nederland is 1 vaccinatie gebruikelijk, Mercy Ships richtlijnen wijken hiervan af. 
  • Bewijs van vaccinatie in je jeugd kan worden opgevraagd bij het RIVM, dit kost doorgaans een paar weken. 
  • Als bewijs van vaccinatie niet beschikbaar is, kun je een IgG bof/ mazelen/ rode hond laten uitvoeren. Deze test is je hele leven geldig indien bescherming wordt aangetoond. Houd rekening met enige tijd (twee weken) tussen bloedafname en het testresultaat. De kosten zijn ongeveer 30 euro per test, plus consultkosten van de arts. Als er sprake is van spoed, kan je in overleg met de reizigersgeneeskundige ook herhaling van vaccinatie overwegen. 
Wanneer moet ik de inentingen regelen? 

De meeste vaccins zijn niet meteen werkzaam, daarom vragen we je uiterlijk 4 weken voor je aankomst op het schip alle inentingen gehad te hebben. Bij sommige vaccinaties zijn 2 prikken nodig waar een aantal weken tussen moet zitten. Begin dus op tijd met het regelen! Alleen pas nadat je een Offer Letter hebt ontvangen. Alle inentingen die je hiervoor hebt gekregen zijn op eigen risico.

Is het verstandig om de tuberculose test vóór mijn gelekoorts vaccinatie doen? 

Ja. Als je nog niet bent ingeënt tegen gele koorts, is het verstandig om eerst de TB‑test te laten doen. Het gelekoorts vaccin kan namelijk invloed hebben op de uitslag, waardoor de test onterecht positief kan uitvallen.

Ik heb als kind vaccinaties gekregen, maar ik heb daar geen bewijs meer van. Moet ik nu opnieuw gevaccineerd worden? 

Het hangt af van de vaccinatie. Als je geen bewijs hebt van vaccinaties tegen hepatitis A, hepatitis B of BMR (bof, mazelen, rodehond), kan een bloedtest (een zogenoemde titerbepaling) aantonen of je immuun bent. Deze test hoeft maar één keer in je leven gedaan te worden. Als daaruit blijkt dat je immuun bent, is opnieuw vaccineren niet nodig. 
 
Als je geen bewijs hebt van een vaccinatie tegen difterie of tetanus, is een recente booster voldoende, omdat je elke tien jaar een herhalingsprik nodig hebt om beschermd te blijven. 
Het is verstandig om dit met je zorgverlener te bespreken, zodat je advies krijgt dat past bij jouw vaccinatie- en medische geschiedenis. 

Wij komen als gezin, moeten onze kinderen ingeënt zijn?

Ja, ook kinderen hebben vaccinaties nodig. Op onze internationale website vind je een duidelijk overzicht van welke prikken voor hen van toepassing zijn. Medical Requirements – Volunteer Opportunities) 

Gerelateerde artikelen

Deze artikelen vind je misschien ook interessant: